Leżący na terenie województwa opolskiego Brzeg jest miejscem, które dla każdego miłośnika architektury będzie wspaniałym celem wycieczki. To miasto może się pochwalić cennymi zabytkami oraz wyjątkowo ważnymi perełkami dawnej architektury. Moc atrakcji czeka tu na miłośników sztuki renesansowej, którzy swa uwagę koncentrują na wspaniałym zamku. To zamek należący niegdyś do Piastów Śląskich, który jest jedną z ciekawszych rezydencji w dolinie Odry. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego jest on tak ważnym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika sztuki oraz historii?
Zamek w Brzegu swą obecną formę zamek uzyskał w połowie XVI stulecia, choć jego początki przypadają na XIII wiek. Prace wykonane tu w XVI wieku sprawiły, że Brzeg zyskał wyjątkowy skarb. Włoscy architekci: Parr i Niuron, działający na zlecenie księcia Fryderyka II, stworzyli tu wspaniałą, renesansową budowlę, uznawaną za jeden z najwspanialszych zabytków województwa opolskiego. Kto w czasie wycieczki postanowi odwiedzić ten zamek, ten będzie mógł ujrzeć m. in. wspaniały dziedziniec oraz wieżę bramną, którą zdobią unikalne płaskorzeźby. Zostały one umieszczone zostały w dwóch rzędach w taki sposób, by w ciekawy sposób przedstawić dzieje Piastów oraz przedstawicieli śląskiej linii tego rodu. Dziś zamek ten jest ważnym miejscem dla miłośników sztuki, chętnie zaglądają tu również osoby zainteresowane historią. Dla nich wielkim skarbem jest Muzeum Piastów Śląskich, które dziś zajmuje zamkowe wnętrza. Muzeum to może się pochwalić wspaniałymi eksponatami, dzięki którym każdy może poszerzyć swą wiedzę na temat historii Śląska oraz jego kultury.