domy holenderskie

Domek holenderski, więc dom na kołach jest opcją dla drewnianej lub budowanej nieruchomości wypoczynkowej. Zanim zdecydujemy się na taki dom musimy wiedzieć, jakie procedury czekają na osoby planujące jego zakup, na której działce może być postawiony oraz kiedy żądane jest zezwolenie na budowę.

Czym są modne domy holenderskie?
Domki holenderskie, do niedawna w Polsce prawie zupełnie nieznane, stają się jeszcze powszechniejszą opcją dla domów murowanych. Ich cechą rozpoznawalną jest to, iż są na kołach, i więc można je swobodnie przenosić oraz przewozić z miejsca na miejsce. Co istotne, nie winno się mylić domów przenośnych z przyczepami kempingowymi, ponieważ w przeciwieństwie do nich nie są one samochodami, nie ulegają ewidencji oraz nie mogą się poruszać po ulicach na takich regułach jak każdy pozostały samochód.

Żądane zezwolenia
„Domek holenderski” jest stwierdzeniem całkowicie komercyjnym, jakie nie działa w prawie budowlanym. Należy zaznaczyć, iż w jego wypadku nie mają wykorzystania przepisy dotyczące przyczep campingowych, gdyż nie podlega on ewidencji, badaniom technologicznym oraz nie jest dopuszczony do ruchu. Zgodnie z nakazami Prawa budowlanego, domek holenderski, jako przedmiot budowlany dopełnia kryteria definicji obiektu przejściowego, więc dedykowanego do okresowego używania, jako iż nie jest nierozerwalnie związany z terenem. Należy jednakże podkreślić, iż brak trwałego związania z działką nie decyduje o tym, czy określony budynek wymaga zezwolenia na budowę, lub tylko zgłoszenia.

Domy holenderskie jedynie do instytutów rekreacyjnych?
Poszczególni twierdzą, iż domy holenderskie to propozycja tylko dla osób, jakie planują otworzyć swoje instytuty rekreacyjne. Niewątpliwie jest to mylne przeświadczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba prywatna kupiła taki dom na swój użytek. Może on służyć przede wszystkim jako dom letniskowy na działce wypoczynkowej. Można go także umieścić na działce we wciąż jeszcze licznych w Polsce Pracowniczych Ogródkach Działkowych. Domek holenderski można także wykorzystać jako mieszkanie zastępcze lub zaplecze budowlane w trakcie budowy domku jednorodzinnego. Pojawiają się także pomysły, aby domy owe stosować do budowy osiedli socjalnych. Także w owym przypadku ich korzyścią jest mobilność oraz niskie koszty budowy. W związku z popularnością na minimalizm pojawia się także jeszcze więcej osób, jakie decydują się na całoroczne zamieszkiwanie w domach holenderskich. Nie wszystkie się do tego nadają, ponieważ nie wszystkie mają właściwe do polskich realiów klimatycznych nagrzanie. Jednakże zazwyczaj nie ma przeszkód, aby taki dom nagrzać z zewnątrz oraz przyłączyć w nim piece elektryczne, jakie są najłatwiejszym systemem ogrzewania struktur owego rodzaju. Na koniec należałoby wskazać właściwości, na jakie należałoby zwrócić uwagę przy doborze domu holenderskiego. Wpierw niewątpliwie należy rozpocząć od określenia własnych potrzeb. Główne to: ilość osób, jakie będą w nim przebywać, ilość wnętrz, jakie powinny się tam odnaleźć i koszt, jaki jesteśmy gotowi ponieść na jego zakup.

http://www.kopalniamarzen.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here