Czym wyróżniają się wiertarki słupowe

Nowoczesne wiertarki słupowe to wysokiej jakości urządzenia, które oparte są na sztywnym stojaku (najczęściej w kształcie skrzynkowym). Jeżeli chodzi o sam słup to w charakterystyczny sposób jest on wydrążony walcem.

Co warto wiedzieć?

Oryginalne wiertarki słupowe posiadają przeważnie mechaniczny posuw wrzeciona. Pomimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby na urządzeniach tego typu wykonać kompleksową obróbkę otworów za pośrednictwem posuwu ręcznego.

Klasyczna wiertarka słupowa tak samo zresztą jak wiertarka kadłubowa posiada skrzynkę prędkości, która odpowiada za przeniesienie napędu silnika bezpośrednio na wrzeciono. W dużej mierze to właśnie z tego miejsca napęd przenoszony jest automatycznie do skrzynki posuwu, a następnie przechodzi przez specjalną przekładnię ślimakową na kółko zębate.

Czym wyróżnia się mechanizm wiertarek słupowych?

W nowoczesnych wiertarkach słupowych wrzeciona poruszają się zawsze ruchem obrotowym i ruchem posuwowym prostoliniowym. Jeżeli chodzi o sam korpus wrzeciennika, to oczywiście pozostaje on nieruchomy.

Wspomniane wrzeciona odpowiadają za napęd mechanizmu posuwu. W trakcie zmiany prędkości obrotowej wrzeciona, sam posuw pozostaje bez zmian. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu obrabiane przedmioty pozostają zawsze w nieruchomej pozycji.

Wiertarki słupowe mogą być oczywiście wyposażone w kilka różnych rodzajów stołów, które wyposażone są w praktyczne rowki teowe. Dzięki wspomnianym rowkom bez problemu można stabilnie zamocować nawet bardzo nietypowe przedmioty do dalszej obróbki.

Jakie stoły do wiertarek słupowych?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście zwykłe stoły, na których stawia się zazwyczaj lekkie przedmioty. Spotkać można również niezawodne stoły krzyżowe do mocowania zdecydowanie cięższych przedmiotów. Stoły tego typu mogą mieć nie tylko wzdłużny, ale również poprzeczny ruch ustawczy, który możliwy jest do uzyskania dzięki dwóm specjalnym śrubom.

W wielu warsztatach spotkać można także stoły wspornikowe, które zawiesza się na specjalnych prowadnicach stojaka albo na samym słupie wiertarki. Kolejnym rozwiązaniem są niezawodne stoły płytowe, które znajdują się na płycie podstawy wiertarki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP z Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here