ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne jest pewną ze zwłaszcza używanych metod pracy w pracy lekarskiej. Na początku technologia fal dźwiękowych była przeznaczonych dla celów wojskowym, takim jak nawigacja lub mapowanie podłoża zbiorników wodnych. W 1942 roku Karl Dussik, wiedeński neurochirurg, podjął pierwsze kroki wykorzystania ultrasonografii do malowania naczyń krwionośnych w umysłu. Z tego czasu zaczął się intensywny wzrost medycznego USG, jaki okazał się być znacznie najskuteczniejszą formą diagnostyczną.

Ultrasonografia – jak działa?

Współczesne ultrasonografy w całym uproszczeniu liczą się z dwóch częśi: głowicy USG i monitora. Głowica USG całości rolę emitera oraz dodatkowo odbiornika fal dźwiękowych. Po podjęciu analizowania wiązka dźwiękowa penetruje tkanki na kolejną głębokość, w współzależności od częstotliwości fali, po czym podlega odbiciu oraz podchodzi do odbiornika w głowicy. Tam konwertowana jest na znak elektryczny, który wówczas dochodzi do monitora. W taki sposób otrzymujemy standardowy dwuwymiarowy obraz USG.

dlaczego warto wykonywać badanie ultrasonograficzne

W współzależności od tego, które formy w ciała chcemy dobrać, specjalista wykorzystuje jedną z trzech najpopulaniejszych głowic:
– głowica liniowa – wykorzystywana jest do obrazowania form czy aparatów powierzchniowych (na przykład wątroba),
– głowica konweksowa – spośród jej usługą oceniamy narządy położone głębiej, takie jak na przykład nerki,
– głowica sektorowa – ze powodu na ludzką częstotliwość fali penetruje tkanki najgłębiej. Jest bardzo efektywna w wypadku chorych otyłych, gdzie wiązka dźwiękowa musi pokonać większą przestrzeń, by dojść do narządu.

Ultrasonografia – gdy ją wykorzystujemy?

Obecnie USG całości ważną rolę w ocenie medycznej. Stosowane jest w prawie wszelkich dziedzinach medycyny. Żeby pokazać, jako bardzo ważną rolę całości, wystarczy skupić się na paru przykładach:
– USG jamy brzusznej – jedna spośród najciekawszych metod wykorzystywania ultrasonografii. Da nam obrazowanie takich organów jak wątroba, śledziona, nerki, ściany jelit lub pęcherz moczowy. Przeglądowe USG jamy brzusznej służy diagnostyce takich chorób, jak: kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerkowa lub zastoje moczu w odległościach moczowych. Także duzi pełniącą funkcję w analizie wielu dolegliwości nowotworowych, również łagodnych, jak i złośliwych. Jest w stanie pokazać złogi w miąższu wątroby lub nerek. Z innej strony, w wypadku urazów, jesteśmy w stanie, za pomocą USG zweryfikować lub dotarło do krwawienia wewnątrz jamy brzusznej (tzw. USG FAST – stosowane w medycynie ratunkowej)
– Echokardiografia – ten sposób ultrasonografii służy ocenie budowy oraz pracy mięśnia sercowego. Rozróżniamy dwa podstawowe typy echokardiografii (ECHO): ECHO przezklatkowe (polega na przyłożeniu głowicy do klatki piersiowej) i ECHO przezprzełykowe, gdzie specjalna głowica wkładana jest do przełyku. ECHO przezprzełykowe jest zupełnie dokładniejsze bo serce znajduje się w sąsiedztwie przełyku.
W trakcie analizowania ECHO oceniamy pomiędzy innymi anatomię zastawek lub obecność wady w pełni mięśnia sercowego (doświadczony kardiolog bez kłopotu zdiagnozuje zawansowany zawał).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here