Strach przed prowadzeniem samochodu – jak sobie z nim radzić?

0
lęk przed kierowaniem samochodem

Prawo jazdy leży od kilku lat na dnie szuflady. Chociaż teoretycznie umiesz jeździć, boisz się wsiadać za kółko. Amaksofobia, bo tak nazywa się lęk przed kierowaniem samochodem, o wiele częściej dotyka kobiet. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego kobiety nie chcą jeździć?

Niechęć do samochodu wydaje się mieć kilka źródeł. Po pierwsze, w grę wchodzą przyczyny ekonomiczne. Rodzinę nie zawsze stać na dwa samochody, a „tym kimś”, kto rezygnuje z własnego auta najczęściej jest żona. Po drugie, posiadając jeden samochód na dwoje zwykle jest tak, że podczas wspólnych podróży to facet kieruje, kobieta więc ma o wiele mniejsze doświadczenie. Nie spędza tak dużej ilości czasu za kółkiem jak jej mąż, stąd też poczucie niepewności na drodze. Po trzecie, psychologia kobieca ma to do siebie, że o wiele łatwiej wizualizuje sobie niektóre zagrożenia. Panie prędzej są w stanie sobie wyobrazić, że mogą kogoś potrącić lub spowodować niebezpieczną sytuację na drodze (stąd też pośród płci pięknej zauważa się mniej amatorek szybkiej jazdy niż wśród panów).
Po czwarte, jak podkreśla francuska neuropsycholog Estelle Schitt, specjalizująca się w psychologii zachowań za kierownicą, kobiety nieco gorzej niż mężczyźni radzą sobie z koordynacją własnych ruchów oraz obrazów rejestrowanych przy pomocy wzroku. Dlatego też w niektórych sytuacjach na drogach, szczególnie w natężonym ruchu miejskim, mogą napotkać problemy. Jak jednak podkreśla specjalistka, istnieją rozwiązania, aby zminimalizować tę nierówność płciową – kupując np. samochód z automatyczną skrzynią biegów, która znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Lęk przed prowadzeniem samochodu nie powinien być jednak powodem do zarzucenia pomysłu, aby samodzielnie jeździć samochodem – własne auto to przede wszystkim wygoda i niezależność. Dlatego zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, jakie wywołuje w nas myśl o jeździe samochodem, lepiej zastanowić się, jak ten strach pokonać bądź zminimalizować na tyle, że nie będzie nam przeszkadzał w jeździe.

sposoby na lęk przed kierowaniem samochodu

Na początek: nie zaszkodzi kilka lekcji

Choć prawo jazdy już mamy w kieszeni, po długiej przerwie nie zaszkodzi wziąć kilku lekcji z instruktorem. Jazda w samochodzie „elki” jest nieco łatwiejsza niż kierowanie własnym autem. Daje nam większe poczucie bezpieczeństwa na drodze. Podczas lekcji obok nas siedzi instruktor, zaopatrzony w dodatkowy hamulec oraz sprzęgło, których użyje w razie niebezpieczeństwa. Poczynania kierowcy samochodu oznaczonego literą „L” są przez innych kierowców traktowane ze zrozumieniem i starzy „wymiatacze szos” ustępują często miejsca nowicjuszom. Taka uprzejmość ze strony innych uczestników ruchu będzie więc dużą zachętą dla osoby bojącej się jeździć. Jeśli lękamy się wypadku, możemy też zapisać się na kurs bezpiecznej jazdy – uczestnictwo w tego typu lekcjach może nam pomóc w przełamaniu strachu przed prowadzeniem auta i odzyskaniu wiary we własne siły (zwłaszcza, jeśli przyczyną lęku jest przeżyty przez kierowcę wypadek drogowy).

Unikajmy ruchu

Kiedy już odświeżymy sobie podstawy jazdy, czas wyjechać na trasę samodzielnie. Aby zbudować w sobie pewność siebie, że potrafimy radzić sobie za kółkiem, najlepiej nie rzucać się od razu „na głęboką wodę” i nie włączać się do ruchu w centrum miasta w godzinach szczytu.

Trzęsą Ci się ręce? Drżenie rąk może być objawem poważnej choroby

0
drżenie rąk

Drżenie rąk najczęściej występuje u osób starszych, ponieważ mają niedobór witamin w organizmie lub chorują na Parkinsona. Osoby młodsze także mogą mieć problem drżenia dłoni, główną ich przyczyną jest stresująca sytuacja. Drżenia mogą dotyczyć nie tylko rąk, ale również na przykład ramion i głowy.

Z medycznego punktu widzenia

Drżenie rąk to nic innego jak zaburzenie ruchowe. Jest wiele przyczyn dlatego nie można określić jej jednoznacznie. Drżenie rąk bardzo często pojawia się w trakcie stresującej sytuacji, chwili poirytowania, przedźwigania, zmęczenia.

Kilka grup…

Istniej kilka grup drżenia rąk, możemy więc podzielić je na:

* samoistne – najczęstszy rodzaj drżenia, dotyka głównie osoby młode .Obejmuje nie tylko dłonie ale także, nogi, głowę i głos.

* spoczynkowe – widoczne jest nawet w chwili, kiedy dłoń leży płasko na podłożu, nie wiąże się z żadnymi ruchami ręką.

* kinetyczne – występuje w trakcie wykonywania różnych czynności

* starcze –dotyka ono osób starszych, może powodować drżenie dłoni i głowy

sposoby na drżenie dłoni- skuteczne

Drżenie rąk jest objawem groźniej choroby?

Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z drżeniem rąk, to możemy udać się do specjalisty. Najprawdopodobniej nie tylko poznamy przyczynę, ale również będziemy spokojniejsi. W większości przypadków drżenie rąk wywoływane jest przez nas samych.

Drżenie rąk może być objawem: nagłego stresu i zdenerwowania, przemęczenia, nieuzasadnionego niepokoju, spożycia dużej ilości napojów kofeinowych, zażywania środków farmaceutycznych, niedoboru magnezu w organizmie, niskiego poziomu cukru we krwi, alkoholizmu, choroby ze strony układu nerwowego, zaburzenia funkcjonowania układu ruchu, choroby nowotworowej mózgu, stwardnienie rozsiane, nadczynności gruczołu tarczycy, choroby Parkinsona, zawału mięśnia sercowego.

Czy jest na to lekarstwo?

Jeśli ta dolegliwość wywoływana jest przez nadmierny stres czy zdenerwowanie to zdecydowanie najlepszą metodą są ćwiczenia odprężające. Powinniśmy się również wysypiać, a wolny czas wykorzystaj na przykład na spacery na świeżym powietrzu. Dodatkowo powinniśmy spać co najmniej 8 godzin dziennie i koniecznie dobrze się odżywiać.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Drżenie rąk może być objawem poważnego schorzenia. Dlatego jeżeli nasze ręce drżą także w trakcie spoczynku, objawy są długotrwałe i nawracające, utrudniają nam wykonywanie prostych codziennych czynności to koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Zaniepokoić powinny nas: uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia organizmu, częste bóle głowy, drgania mięśni oraz inne.

Jeśli więc takie objawy u nas występują to powinniśmy niezwłocznie udac się do lekarza w celu konsultacji.

 

Kiedy wizyta u chiropraktyka jest koniecznością?

0
Chiropraktyka

Jeśli Twój kręgosłup coraz bardziej daje się we znaki, a jego ból utrudnia Ci pracę czy codzienne funkcjonowanie, jak najszybciej zgłoś się do chiropraktyka! Pomoże on nie tylko w leczeniu dolegliwości, ale zniweluje ich przyczynę.

Pierwsza wizyta

Schorzenia kręgosłupa objawiają się nie tylko bólami pleców. Nawracające bóle głowy, migreny, drętwienie dłoni i stóp, zaburzenia widzenia – to tylko jedne z nielicznych dolegliwości jakie wywołują choroby kręgosłupa.

Terapia wykorzystywana jest nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa ale także innych elementów układu ruchu. Znane są także przypadki, w których to terapia przywróciła częściową lub całkowitą sprawność osobom sparaliżowanym. Chiropraktyka często utożsamiana jest z kręgarstwem. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku uważa, się że dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem wywoływane są przez kręgi a w zasadzie ich zmianę położenia – może być ona skutkiem np. przebytego wypadku czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból nierzadko powodowany jest także przez skrzywienia kręgosłupa i inne wady postawy.Największą grupę osób odwiedzających gabinety chiropraktyka są osoby zmagające się bólami kręgosłupa górnego (odcinka szyjnego) oraz dolnego (odcinka lędźwiowego), kolejną są pacjenci ze schorzeniami kończyn.

Ostatnio przeprowadzone badania potwierdziły, że to właśnie schorzenia kręgosłupa odpowiadają za zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Ważną rolę odgrywają tu bezapelacyjnie nerwy rdzeniowe występujące we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Mają one znaczny wpływ na prawidłową pracę wielu narządów znajdujących się w naszym ciele. Należ do nich m.in.: nerki, jelita, żołądek, śledziona, gałki oczne. Ból jest on wynikiem ucisku jaki wywiera kręg na dany nerw. Ból odczuwany będzie w miejscu gdzie zlokalizowany jest ucisk.

jak działa chiropraktyka i dlaczego warto z niej skorzystać

Już w gabinecie

Chiropraktyka składa się z trzech etapów: rozpoznania przyczyn dolegliwości czyli diagnozy, łagodzeniu występujących objawów oraz leczeniu schorzenia. Podczas zabiegu specjalista używa jedynie swoich rąk, nie korzysta z żadnych dodatkowych urządzeń czy maszyn. Po położeniu się na fotelu specjalista wykona masaż rozluźniający co znacznie ułatwi mu dalszą pracę. Następnie zacznie powoli i delikatnie uciskać strategiczne miejsca, każdy kolejny ucisk będzie bardziej odczuwalny jednak nie powinien on powodować żadnego bólu.

Przyczyny wizyt u chiropraktyka

Oczywiście będą to bóle kręgosłupa ale nie tylko. Chiropraktyka wykazuje działanie nie tylko przeciwbólowe ale także znacznie poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpływa na układ oddechowy a nawet przewód pokarmowy. Jest skutecznym lekiem przeciwmigrenowym i wspomagającym pracę serca.

Mimo, licznych wskazań do jej wykonania nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Poniżej podajemy przeciwwskazania do terapii:

  • osoby po przebytych zabiegach operacyjnych kręgosłupa,
  • przewlekłe choroby kręgosłupa,
  • stany zapalne kręgosłupa,
  • infekcja skóry,
  • nowotwory,
  • dzieci poniżej 7 roku życia,
  • osoby starsze po 60 roku życia,

Pamiętaj, aby swoją decyzję dotyczącą chiropraktyki skonsultować wcześniej z lekarzem ortopedą!

Badanie ultrasonograficzne – fakty i mity

0
ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne jest pewną ze zwłaszcza używanych metod pracy w pracy lekarskiej. Na początku technologia fal dźwiękowych była przeznaczonych dla celów wojskowym, takim jak nawigacja lub mapowanie podłoża zbiorników wodnych. W 1942 roku Karl Dussik, wiedeński neurochirurg, podjął pierwsze kroki wykorzystania ultrasonografii do malowania naczyń krwionośnych w umysłu. Z tego czasu zaczął się intensywny wzrost medycznego USG, jaki okazał się być znacznie najskuteczniejszą formą diagnostyczną.

Ultrasonografia – jak działa?

Współczesne ultrasonografy w całym uproszczeniu liczą się z dwóch częśi: głowicy USG i monitora. Głowica USG całości rolę emitera oraz dodatkowo odbiornika fal dźwiękowych. Po podjęciu analizowania wiązka dźwiękowa penetruje tkanki na kolejną głębokość, w współzależności od częstotliwości fali, po czym podlega odbiciu oraz podchodzi do odbiornika w głowicy. Tam konwertowana jest na znak elektryczny, który wówczas dochodzi do monitora. W taki sposób otrzymujemy standardowy dwuwymiarowy obraz USG.

dlaczego warto wykonywać badanie ultrasonograficzne

W współzależności od tego, które formy w ciała chcemy dobrać, specjalista wykorzystuje jedną z trzech najpopulaniejszych głowic:
– głowica liniowa – wykorzystywana jest do obrazowania form czy aparatów powierzchniowych (na przykład wątroba),
– głowica konweksowa – spośród jej usługą oceniamy narządy położone głębiej, takie jak na przykład nerki,
– głowica sektorowa – ze powodu na ludzką częstotliwość fali penetruje tkanki najgłębiej. Jest bardzo efektywna w wypadku chorych otyłych, gdzie wiązka dźwiękowa musi pokonać większą przestrzeń, by dojść do narządu.

Ultrasonografia – gdy ją wykorzystujemy?

Obecnie USG całości ważną rolę w ocenie medycznej. Stosowane jest w prawie wszelkich dziedzinach medycyny. Żeby pokazać, jako bardzo ważną rolę całości, wystarczy skupić się na paru przykładach:
– USG jamy brzusznej – jedna spośród najciekawszych metod wykorzystywania ultrasonografii. Da nam obrazowanie takich organów jak wątroba, śledziona, nerki, ściany jelit lub pęcherz moczowy. Przeglądowe USG jamy brzusznej służy diagnostyce takich chorób, jak: kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerkowa lub zastoje moczu w odległościach moczowych. Także duzi pełniącą funkcję w analizie wielu dolegliwości nowotworowych, również łagodnych, jak i złośliwych. Jest w stanie pokazać złogi w miąższu wątroby lub nerek. Z innej strony, w wypadku urazów, jesteśmy w stanie, za pomocą USG zweryfikować lub dotarło do krwawienia wewnątrz jamy brzusznej (tzw. USG FAST – stosowane w medycynie ratunkowej)
– Echokardiografia – ten sposób ultrasonografii służy ocenie budowy oraz pracy mięśnia sercowego. Rozróżniamy dwa podstawowe typy echokardiografii (ECHO): ECHO przezklatkowe (polega na przyłożeniu głowicy do klatki piersiowej) i ECHO przezprzełykowe, gdzie specjalna głowica wkładana jest do przełyku. ECHO przezprzełykowe jest zupełnie dokładniejsze bo serce znajduje się w sąsiedztwie przełyku.
W trakcie analizowania ECHO oceniamy pomiędzy innymi anatomię zastawek lub obecność wady w pełni mięśnia sercowego (doświadczony kardiolog bez kłopotu zdiagnozuje zawansowany zawał).

Stres a nadmiar obowiązków – jak sobie pomóc?

0
stres

Mnóstwo osób ostatnio boryka się z uczuciem nadmiaru obowiązków i brakiem czasu do ich zrobienia. To dobry paradoks: ludzie podnieśli jakość swojego życia, natomiast także sami windują swój stopień stresu, będąc na nasze barki więcej obowiązków, aniżeli są w stanie udźwignąć. Stres jest nieodłącznym elementem życia. Może dotyczyć naszego życia i na niwie rodzinnej, jak również zawodowej. Szczególnie odczuwalny jest w poprzednich czasach, gdzie każdego dnia zmagamy się z nawałem obowiązków, kończącymi się terminami i brakiem czasu. To wszystko może potęgować odczucie stresu, jaki może w niewłaściwy sposób oddziaływać na nasz organizm. Jak to efektywnie radzić sobie ze stresem? Jakie działania warto zacząć, żeby zminimalizować długotrwały stres i sprawić, żeby nas nie paraliżował?

Czym jest stres?

Choć pojęcie stresu po raz pierwszy pojawiło się w latach 50-tych zeszłego stulecia, to do dziś nie udało się wypracować jednak jednolitej nazwy tego zjawiska. Stres niejednokrotnie określany jest jako odpowiedź organizmu na nacisk czynników zewnętrznych, jakie są niebezpieczeństwo dla naszej stabilności lub ją naruszają. Elementy te w koniec istotny sposób wpływają na nasz stan zdrowia i mogą mieć swoje negatywne następstwa. Ma na tym przede wszystkim psychika człowieka.

stres zawodowy a nadmiar obowiązków

Czy toż dotyczy Ciebie?

Prawdopodobnie i Ty borykałeś się z podobnymi dylematami. Czy konferencja mogła być dobrze zorganizowana? O ile efektywniejszy mógł być program szkoleniowy czy system wynagrodzeń dla menedżerów? Jak inspirujący jest esej, który piszesz? Na ile motywujące jest spotkanie z personelem? Jak niezbędna jest reorganizacja? I to pytanie: Którą ilość dodatkowych informacji należałoby wykorzystać, aby udoskonalić te projekty? Odpowiedź: nieskończoną ilość bardzo łatwo dostępnych, przynajmniej teoretycznie, informacji z internetu. Z drugiej strony, brak ograniczeń może generować dodatkową ilość pracy dla każdego z nas. Mnóstwo z celów, jakie dziś stawiają sobie organizacje, wymaga międzydziałowej komunikacji, kooperacji i zaangażowania. Nasze indywidualne stanowiska pracy odchodzą w niepamięć, a wraz z nimi luksus braku konieczności czytania e-maili „do wiadomości” otrzymywanych z zakresu marketingu, kadr czy jakiegoś zespołu stworzonego ad hoc do zajmowania się konkretnym projektem.

Walka ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? To często zadawane pytanie i od przyjętej strategii będą zależały koszty, jakie poniesiemy, żeby powstały stres zniwelować lub zupełnie usunąć.
Są dwa procesy redukowania stresu:
•skierowany na zadanie,
•skierowany na regulację emocji.
Oba procesy w rozwiązaniu sytuacji stresowej składają się na siebie i wzajemnie uzupełniają. Z powyższych procesów wydają się określone strategie pokonywania stresu. W rozumieniu jednej z częściej wykorzystywanych, rozciągnięcie nerwowe że być zredukowane na trzy różne sposoby. Po pierwsze, przez inicjowanie aktywności mających na celu wyjście zaistniałego kłopotu. Po drugie, polegający na zminimalizowaniu napięcia emocjonalnego przez skupienie się na własnych emocjach i odczuciach. Może dochodzić tutaj do fantazjowania i myślenia życzeniowego. Po trzecie, przez unikanie sytuacji stresowej. W tym przypadku osoba chcąca zminimalizować stres odcina się od zaistniałej sytuacji, nie myśli o niej. Jest to tylko zwana strategia ucieczki.

Pomidor smakuje i odżywia – wartości odżywcze pomidora

0
pomidor

Pomidory, to duże pod względem wartości odżywczych oraz niskokaloryczne warzywa z rodziny psiankowatych, wynikające z Ameryki Południowej. Dzikie formy tej rośliny można spotkać jeszcze dziś w Peru, na wyspach Kanaryjskich oraz na Filipinach. Wkrótce po odkryciu Ameryki sprowadzono to jaskrawoczerwone warzywo do Europy. Dzięki ich barwie nazwano je jabłkami złota. Z Hiszpanii oraz Portugalii pomidory niezwykle łatwo przedostały się do Włoch, a więc do Francji oraz pozostałych krajów Europy, w tym też do Rosji. Pomidory przez większy okres były hodowane jako roślina ozdobna: w Niemczech – jako roślina pokojowa, we Francji – były ulubioną ozdobą altan, w Anglii oraz Rosji – uprawiano je w cieplarniach, wśród rzadkich kwiatów. W wieku XIX rozpoczęły pracę w Europie. Wcześniej miano je w Europie za trujące, prawdopodobnie z względu przykrego zapachy wydzielanego przez liście oraz łodyżki. Zresztą liście oraz łodygi pomidorów, podobnie jak u ziemniaków, są rzeczywiście trujące oraz więc po zrywaniu owoców należy umyć starannie ręce. Trująca substancja – solanina znajduje się również w zielonych owocach, przy czym nie ginie ona w ciągu gotowania, a w okresie dojrzewania. W nasionach jest tylko śladowo. Pomidory do Polski przywędrowały wraz z królową Boną.

Pomidory – wartości odżywcze

Pomidor nie bez powodu uważany jest za bardzo zdrowy i niskokaloryczny produkt, który warto włączyć do codziennej kuracji. Ile kalorii ma pomidor? W 100 g znajduje się tylko 15 kcal i ponad 90% wody, więc z powodzeniem przysmakiem potrafią zajadać się osoby stosujące kurację odchudzającą. Mają również dużą ilość błonnika, więc jedząc pomidory kalorie w nich zamknięte są jeszcze lepiej rozkładane. Warto sięgać również po pomidory suszone, ponieważ właściwością tego sposobu przekąski jest coraz większa ilość błonnika wspomagającego procesy trawienne.

pomidory - kalorie i właściwości jakie kryją

Witaminy oraz minerały w pomidorach

Gdy chcesz wzmocnić własną wytrzymałość czy przyspieszyć gojenie się ran, jedz pomidory. Mają one bardzo wiele witaminy C, która pracuje w tenże sposób. 180 g owocu, czyli jeden wielki pomidor dostarcza 60% dziennego zapotrzebowania na nią. Dodatkowo pokrywa on 25% zapotrzebowania na witaminę E. Ma znacznie beta-karotenu, który neutralizuje szkodliwe funkcjonowanie wolnych rodników. Także zawiera witaminy z grupy B, witaminy PP oraz K. Wśród minerałów pomidory mają wiele potasu. Potas zmniejsza ciśnienie krwi przez własne funkcjonowanie moczopędne. Wapń, magnez oraz żelazo także są w tychże warzywach. Można w nich odnaleźć chociażby miedź, mangan oraz kobalt. Likopen to naturalny barwnik, który nadaje pomidorom ich czerwoną barwę. Jest on antyutleniaczem, który hamuje zawałom serca oraz wzrostowi miażdżycy. Likopen hamuje mechanizm zwyrodnienia plamki żółtej i przeciwdziała nowotworowi prostaty. Wystarczająca ilość likopenu dla naszego organizmu to sam pomidor dziennie czy talerz pomidorówki, szklanka soku pomidorowego czy dwie łyżeczki keczupu. Pomidory w 93% składają się z wody, i w 100 g mają tylko 15 kcal.

Stewia – naturalny słodzik, zastosowania

0
stewia

Stewia jest dobrym i ekologicznym słodzikiem, który powstał przy użyciu 240 rodzajów roślin, ziół oraz krzewów, które można spotkać w ciągach subtropikalnych i tropikalny, szczególnie w regionach Ameryki Południowej. Warto wiedzieć, iż Stevia rebaudiana spotykana również pod nazwą liścia miodowego lub po prostu Stewii, cieszy się popularnością uprawy w coraz większej większości krajów, ponieważ jest bardzo słodkie liście. Ekstrakty, które składa się z rośliny znajduje się o kilkadziesiąt razy słodsze aniżeli cukier. Co ważne nie są one w ogóle kaloryczne a nie psują naszych zębów, ponieważ nie powodują próchnicy.

Stewia – zalety stosowania

Stewii można stosować podczas pieczenia, pasteryzacji oraz sterylizacji, ponieważ wykazuje ona duża odporność na całe ciepłoty. To choćby nie jedyna zaleta słodzika, która jest duża w zastosowaniu domowym i przy przemysłowej wytwórczości żywności. Ekstrakty dobrze uczą się w wodzie, są stabilne w miejscu kwaśnym jak i zasadowym, a dodatkowo można je długo przechowywać. Nie należy jednak zapominać o tym, iż stewia nie ma jakichś wartości cukru, a mianowicie nie karmelizuje się a nie fermentuje. W związku z tym, słodzik nie okaże się przydatny jako pożywka do ciasta dla drożdży. Nie zastosujemy jej również jako kleju, którym powszechnie przejawia się karmel.Stewii nie należy stosować w dużej ilości, bo jest ona o wielu słodsza od cukru. Jednak osoby, które lubią bardzo słodkie dania, nie muszą poruszać się o zbędne kilogramy, ze względu na niską, wręcz zerową kaloryczność produktu. Znajduje się, że już ¼ łyżeczki stewii odpowiada ilościowo szklance cukru. Spożycie szklanki cukru niewątpliwie wpłynęłoby niekorzystnie na własne zęby, i w przypadku stewii nie musimy przejmować się powstawaniem próchnicy czy kamienia nazębnego. Pewna część naukowców doprowadza analizowania nad korzystnym wpływem stewii na tętnicze ciśnienie krwi, metabolizowanie glukozy oraz jej stan we krwi.

Słodzik stewia właściwości dobrych ma wiele

Stewia – 5 faktów dla, których o ją wykorzystywać

Zalety stewii są naprawdę dużym atutem, aby zamienić na nią biały cukier, który nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Poznaj 5 faktów, dzięki którym zdecydujesz się na wykorzystywanie stewii w własnej kuchni!
1. Stewia zdecydowanie obniża kaloryczność dań i napojów! Słodki smak stewii składa się z glikozydami, jakie są już ponad 10% wagi suszonych liści stewii. Ludzki organizm nie trawi tychże substancji, zatem nie są one kaloryczne.
2. Stewii mogą spokojnie używać osoby chore na cukrzycę rodzaju II!
3. Substancje zawarte w stewii nie obniżają pH płytki nazębnej, w przeciwieństwie do sacharozy zawartej w cukrze !
4. Dodawanie słodzika do różnych potraw nie zwiększa apetytu – jest to duży fakt dla osób, jakie nie chcą przybrać na wadze.
5. Stewię możesz powodować w domowym zaciszu !Nie musisz zabiegać o kupowaniu słodzika, za każdym razem, gdy wybierasz się na zakupy. Wystarczy nabyć doniczkę z sadzonką i cieszyć się domową uprawą. Liście najlepiej zbierać późną jesienią, bo stają się wtedy najsłodsze.

Wkładki hormonalne – jak działają

0
wkładki hormonalne

Pośród wielu metod antykoncepcji zwłaszcza wielką sławą zajmują się wkładki domaciczne. Pierwsze wkładki zaczęto wykorzystywać już w starożytności, przypadki zastosowania tej formy pojawiały się i w średniowieczu. Nowoczesna antykoncepcja w formie wkładek pojawiła się w XX wieku, wówczas bowiem została opracowana wkładka złożona z jedwabnej nici i metalowego pierścienia. Była ona dużo efektów ubocznych, które stawały się zdecydowanie rzadsze, jeśli zamiast metalu zaczęto używać tworzyw sztucznych.

Jak działa wkładka domaciczna

Mimo tego, iż wkładki powszechnie określa się spiralami, to w pracy taki stan jest również spotykany. Powszechnie spotykane kształty to te przypominające litery S, Y czy T, to umożliwia na bardzo odpowiedniejsze dopasowanie do kształtu macicy. Jest więc o tyle istotne, iż dzięki temu mają mniejszą skłonność do wypadania, zachowując chociażby przez kilka lat zdolność zapobiegania ciąży. Umiejscowienie wkładki w drogach rodnych kobiety powoduje powstawanie tam niewielkiego stanu zapalnego. Nie jest on natomiast spowodowany bakteriami a ciałem obcym, więc i jest pewny dla zdrowia kobiety. Konsekwencją tego jest zwiększona gęstość śluzu, który wiele bardziej uniemożliwia plemnikom zajmowanie się. Plemniki są również niszczone przez białe krwinki, których ilość z względu stanu zapalnego również jest dużo większa. Dużą funkcję w wypadku wkładek odgrywają te ich specjalnie ukształtowane ramiona, są one innym utrudnieniem dla wędrujących plemników. Spirale wykonywane są z tworzyw sztucznych, powszechnie mają dodatek miedzi czy srebra. Standardowo składa się je na poziom od dwóch do sześciu lat, po tym momencie czasu potrzebują wymiany.

antykoncepcja a wkładki hormonalne - czy skuteczne

Wkładki hormonalne

Ostatnio jeszcze większą sławą zajmują się wkładki zawierające zamiast miedzi hormony z grupy progestagenów. Pomimo iż mają zbliżony kształt a w podobny sposób zabezpieczają przed ciążą, to zawsze ich życie jest coś inne. Wkładki hormonalne mają kapsułkę ze powoli uwalnianym hormonem, umieszczoną wokół dłuższego ramienia. Hormony te mają pomysł na gęstość śluzu pochwowego, który staje się zdecydowanie bardziej zagęszczony. Zwiększona ciągliwość oraz mniejsza przepuszczalność wywołują, iż plemniki mają zdecydowanie ograniczoną możliwość zajmowania się. Dodatkowo związki zamknięte we wkładkach oddziałują i na zahamowanie powstawania owulacji. W obu typach wkładek występuje jeszcze jedno zjawisko, a mianowicie ograniczenie grubości błony śluzowej macicy. Dzięki temu chociażby w wypadku zapłodnienia możliwości na wzrost ciąży są zdecydowanie mniejsze.

Zakładanie wkładki

Wkładka domaciczna zakładana jest na kilka lat, oraz przez tenże czas winna ona efektywnie chronić przez niepożądaną ciążą. Teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń połączonych z tym, gdy się ją założy, oczywiście przy założeniu, iż dziewczyna nie jest w ciąży. Poleca się natomiast, aby zrobić to w poprzednich dniach miesiączki, pomiędzy innymi z tego powodu, iż w tym czasie wprowadzenie do jamy macicy jest bardzo poszerzone. Przed założeniem wkładki niezbędne jest przeprowadzenie analizowania ginekologicznego, w okresie którego specjalista zbada dokładnie pacjentkę oraz wykluczy możliwe przeciwwskazania do tej metody antykoncepcji.

SELER NACIOWY I SOK Z SELERA NACIOWEGO – WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE

0
seler

Seler naciowy to znakomity pomysł żywieniowy dla wszystkich osób, które właśnie się odchudzają i pragną zachować świetną sylwetkę. Seler naciowy, a także sok z selera naciowego są coraz popularniejsze i mile widziane jako odpowiedni składnik w polskiej kuchni. Zwykle gospodynie dodają go do  sosów, przecierów, a także różnego rodzaju zup. Seler naciowy można podawać również  na surowo w postaci sałatek. Seler naciowy to idealny dodatek,  który z pewnością dostarcza wielu składników odżywczych, witamin oraz minerałów, wzmacniając tym samym swoje zdrowie, która jak wiadomo, jest w życiu najważniejsze. Bowiem jeśli nie będziemy zdrowi, wówczas reszta naszych spraw nigdy nie będzie pozałatwiana. Zdrowia nie da się kupić, w obliczu choroby każdy jest równy. Warto o tym pamiętać i zaopatrzyć się w seler naciowy, a później delektować się również jego sokiem.

Seler zamiast tabletek

Seler w miejsce sterty lekarstw przepisanych przez lekarza? Tak! Oczywiście nie na wszystkie schorzenia, ale wybrane dolegliwości już jak najbardziej. Jak wynika z opinii specjalistów medycznych, w selerze naciowym znajdziemy bardzo duże pokłady wapnia, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a także żelaza. Dodatkowo łodyga selera naciowego zawiera bardzo ważne witaminy, które w dobry sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, a są to witaminy A, C oraz witamina E. Jak już wspomnieliśmy, seler naciowy i sok z selera naciowego polecają dietetycy podczas spotkań ze swoimi pacjentami. Seler naciowy zawiera bardzo niski procent kalorii, bowiem w stu gramach selera znajdziemy od pięciu do siedmiu kalorii. Dodatkowo wpływ selera na nasz organizm ma charakter oczyszczający, co sprawia, że pozbywamy się niepotrzebnych kalorii, przez co nasza sylwetka jest taka, o jakiej marzyliśmy. Panuje powszechnie takie przekonanie, że osoby, które przechodzą na dietę, zwykle chodzą głodne i prowadzi to czasami w skrajnych przypadkach do anoreksji. Tak, to prawda, ale do anoreksji prowadzi dieta, która nie jest ustalana przez dietetyków, ale przez samych zainteresowanych, a to nie jest z pewnością dobre rozwiązanie.

selery a właściwości - dlaczego warto

Sok z selera naciowego

Bardzo polecanym w odniesieniu do selera naciowego jest sok z selera naciowego. Specjaliści, a mówiąc ściślej dietetycy polecają sok z selera naciowego w połączeniu z sokiem z jabłek. Jest to niezwykle zdrowy sok, w którym zawarte są olbrzymie pokłady witamin i minerałów wymienionych powyżej. Trzeba pamiętać o dobrym przechowywaniu tego soku. Otóż sok z selera naciowego i jabłek zdecydowanie powinien być przechowywany w lodówce. W przeciwnym wypadku szybko się zepsuje, a witaminy i minerały nie będą zdrowo wpływać na nasz organizm.

Pulsometr – jaki wybrać dla biegacza amatora?

0
pulsometr

W ciągu ostatnich lat pulsometr stał się urządzeniem, bez którego biegacze nie wyobrażają sobie wyjścia na trening. Dawniej sprzęt ten dostarczał cennych informacji o obecnej formie oraz pomagał w uzyskiwaniu lepszych wyników. Teraz pulsometr kupić może każdy, kto uzna, że mu się przyda to urządzenie.

Jaki pulsometr wybrać?

Zegarek sportowy poprawia jakość treningu u początkujących biegaczy. Dla osób, które chcą kupić sportowy zegarek a dopiero, co zaczęły treningi biegowe w ofercie są różne modele. Zegarek sportowy stał się ważnym narzędziem treningowym. Potrafi zastąpić wiele używanych kiedyś urządzeń, takich jak m.in. stoper, lub pulsometr, czy krokomierz itd. Wyciąga przydatne dla biegacza informacje (esencję) i monitoruje je w miarodajny sposób. Zegarek dla początkującego biegacza może w określonych przypadkach spełniać rolę trenera. Jeśli zachodzi potrzeba podpowie, aby odpocząć, zwolnić lub poinformuje, kiedy należy przyśpieszyć tempo biegu, gdyż za wolno się biega.

Potrzebne funkcje

Inną popularną funkcją jest planowanie sesji treningów interwałowych (tzw. interwałów), budujących wytrzymałość mięśniową oraz ćwiczących umysł biegacza, aby ten pokonywał swoje słabości i przyzwyczajał się do uczucia bólu np. w trakcie zawodów. Część zegarków posiada funkcję monitorowania aktywności ruchowej w ciągu całego dnia. Można określić zalecaną dzienną liczbę np. 10000 kroków oraz otrzymywać przez zegarek sportowy sygnały o realizowaniu tego postanowienia. Jeśli zdarzy się, iż za długo siedzi się w jednym miejscu, zegarek powiadomi o tym przy pomocy np. wibracji oraz komunikatu. Tę funkcję docenią te osoby, które pracują z komputerem albo przebywają na stale w jednym miejscu. Początkowo dziwi fakt, iż dużo czasu poświęca się na siedzeniu. Zegarek, który został wyposażony w GPS i pomiar tętna jest najtrafniejszym wyborem, gdyż otrzymuje się dostęp do ważnych informacji treningowych, które wspierają amatora biegania. Pomiar tętna odczytuje się za pomocą zakładanego pasa na klatkę piersiową albo przez czujnik wbudowany w zegarek ( mierzący tętno z nadgarstka). Na rynku pojawiło się wiele tych drugich, ale nie zawsze wygrywają one swoją dokładnością rejestracji tętna. Obecnie dostępne są zegarki sportowe, które odczytują wartości tętna z klatki oraz z nadgarstka.

pulsometry stały się popularne

Czy każdy biegacz musi mieć pulsometr?

Rynek pulsometrów można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy segmenty, ze względu na typ biegacza: początkujący amator, zaawansowany amator oraz profesjonalista. Urządzenie przeznaczone dla tych trzech grup będą się różnić między sobą ilością badanych parametrów, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Czy amatorom, zaczynającym swoją przygodę z bieganiem potrzebne jest takie urządzenie? Na pewno nie jest niezbędne, jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na analizę swoich treningów, można zainwestować w podstawowe urządzenie tego typu.

Jak to działa?

Sam pulsometr zazwyczaj nie mierzy tętna podczas treningu. To tylko urządzenie, które zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebujesz jeszcze czujnika tętna na klatkę piersiową. Przed zakupem sprawdź, czy otrzymasz go w zestawie. Czujnik zamontowany na pasku, umieszczasz na klatce piersiowej i rozpoczynasz transmisję danych. Istnieją modele, które dzięki wbudowanej technologii optycznej LED nie wymagają umieszczania dodatkowego czujnika na ciele. Dane z pulsometru są następnie przykazywane do aplikacji treningowej, gdzie można je analizować i tworzyć plany treningowe.

Zobacz też